Gå direkt till innehåll

Dokument -

Alocasia – en riktig rysare i Halloweentider

I Sverige är det sedvanligt att tända ljus på gravarna på alla helgons dag. Samtidigt håller det på att utvecklas en ny sed med ett svenskt Halloweenfirande. Denna nya sed har sina rötter i USA och kom till Sverige så sent som på 1990-talet. Halloweenfirandet i Sverige har framförallt anammats av barn och ungdomar.
go to media item
Licens:
Medieanvändning
Innehållet får laddas ner, användas och delas i olika mediekanaler av t.ex. journalister, bloggare, krönikörer, opinionsbildare etc., i syftet att förmedla, redogöra för och kommentera ert pressmeddelande, inlägg eller information, så länge innehållet används oförändrat och i dess helhet. Upphovsmannen ska anges i den omfattning och på det sätt god sed kräver (vilket bl.a. innebär att fotografer till bilder nästan alltid måste anges).
Filformat:
.pdf
Ladda ner

Ämnen

Kontakter

  • Alocasia i närbild
    Licens:
    Creative Commons erkännande, inga bearbetningar
    Filformat:
    .jpg
    Storlek:
    2304 x 3456, 3,79 MB
    Ladda ner
  • Alocasia i skimrande kruka
    Licens:
    Creative Commons erkännande, inga bearbetningar
    Filformat:
    .jpg
    Storlek:
    2083 x 3125, 2,35 MB
    Ladda ner
  • Alocasia i randig kruka
    Licens:
    Creative Commons erkännande, inga bearbetningar
    Filformat:
    .jpg
    Storlek:
    2304 x 3456, 4,34 MB
    Ladda ner

Relaterat innehåll

  • Alocasia – riktiga rysare i Halloweentider

    Alocasia x amazonica `Polly´ med släktingar som bär namn som t.ex. skelettsköld, anses vara några av världens mest spektakulära gröna växter och hör verkligen hemma på en kuslig Halloweenfest i höstmörkret.